środa, 29 sierpnia 2012

wrzesień cz. 2

Najwyższy czas na zakończenie przedostatniego wpisu, na które czekają wszyscy czytelnicy. Czyli nikt.

21 WRZEŚNIA 2012

En kongelig affære (Kochanek królowej), reż. Nikolaj Arcel


Dramat historyczny o duńskiej monarchii. Przyznam się, że moja znajomość tematu jest bardzo wąska, a raczej znikoma. Właściwie to nic nie wiem na ten temat, ale nagroda aktorska i wyróżnienie za scenariusz w Berlinie musi coś oznaczać. Wiele amerykańskich krytyków wymieniało  ten film w jednym tchu z "Amour" Michaela Haneke i "Rust & Bone" Jacques'a Audiard jako jednego z najsilniejszych kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Chyba wystarczy?

Jesteś Bogiem, reż. Leszek Dawid


Podziwiałem ten obraz już w dwóch postach. Powiem krótko: nic wybitnego, ale zdecydowanie warto.

ParaNorman, reż. Chris Butler, Sam Fell


Czym "ParaNorman" może Was zachęcić? Dla mnie solidnym argumentem jest animacja poklatkowa, która zawsze będzie górować nad komputerową z jasnych względów. Jeżeli chodzi o fabułę, ma być strasznie i zabawnie. "Monster House" 2012 roku? Nie do końca. "Koralina" 2012 roku? Bardziej prawdopodobne. Chodzą opinie, że podchodzi do tematyki z większą odwagą, niż ekranizacja noweli Neila Gaimana. 

Rebelle (Wiedźma wojny), reż. Kim Nguyen


Głównym powodem zachwytów nad "Wiedźmą wojny" jest naturszczyk. Rachel Mwanza podchodzi do swojej roli z niespodziewaną dojrzałością, zamienia opowieść o dorastaniu w poruszający obraz rozrachunku z doświadczeniami wojennymi. Efekty? Dwie nagrody w Berlinie i dwa wyróżnienia na nowojorskim festiwalu Tribeca. 

28 WRZEŚNIA 2012

La femme du Veme (Kobieta z piątej dzielnicy)


Thriller psychologiczny nawiązujący do kina noir i twórczości Romana Polańskiego (zwłaszcza "Lokatora"). Szczegóły w poprzednich artykułach.

Captive (Pozdrowienia z raju), reż. Brillante Mendoza

  
Dwa lata temu na kazimierskich "Dwóch Brzegach" miałem okazję zobaczyć "Kinatay" Brillante Mendozy, docenione w Cannes w 2009 roku za reżyserię. Wtedy funkcję przewodniczącej jury pełniła Isabelle Huppert. Fascynacja twórczością Filipińczyka zaowocowała współpracą przy "Captive". "Pozdrowienia z raju" to pierwszy film Mendozy, który polska publiczność może obejrzeć w kinach. "Kinatay" charakteryzowało się niedbałością pod względem stylu, przypominało bardziej brutalny reportaż niż klasyczną fabułę. Jeszcze nie wiem, czy międzynarodowe wpływy zmieniły sposób narracji preferowany przez reżysera, ale bez wahania zachęcam was do zapoznania się z jego twórczością. Doświadczenie będzie z pewnością intrygujące.

Un cuento Chino (Chińczyk na wynos), reż. Sebastian Borensztein


Jedynym znanym nazwiskiem związanym z argentyńską produkcją jest Ricardo Darin, znany w Polsce z odtworzenia głównej roli w "Sekrecie jej oczu". Film Borenszteina to słodko-gorzka historia o zderzeniu dwóch kultur, nieprzewidywalności ludzkiej kondycji i absurdalności życia. Zdaje się, że bardzo łatwo zdobędzie sympatyków.

Tyle.


 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz